
+ sobre los almendros y su fruto, la almendra...
Mandljevec je čvrsto drevo z dolgo življenjsko dobo, ki lahko v mediteranskem svetu živi med 60 in 80 let, morda celo do 100 let. Skupaj z oljko velja za vodilna drevesa, ki se v mediteranskem primorju gojijo v industrijske namene. Oba dobro prenašata vlažne zime in vroča poletja in oba zahtevata revna področja.



Španski mandelj
Španija je kot proizvajalka, istočasno tudi največja potrošnica mandljev. Naj bo kot aperitiv, kot sestavina neštetih receptov in pijač ali v tradicionalni španski proizvodnji "turrona", marcipana in slaščic. Mandelj je prisoten v prehrani osnovani na mediteranski dieti .
Podnebje, tla in zgodnja pomlad olajšajo gojenje mandljevca na Iberskem polotoku. Španski mandlji so cenjeni po vsem svetu. Njegovo gojenje se razširi na ves mediteranski vzhod, obe Kastilji in Ekstramaduro. Zelo pogost je tako v Aragonu kot v Alicanteju in na vzhodu Manče in Toleda in seveda v Andaluziji.
.
Lastnosti navadnega mandlja
Vsakih 100 g navadnega mandlja ima energijsko vrednost 2409 kJ ali 575 kcal, poleg vzajemnih odmerkov vitaminov B1 ali tiamina (0,211 mg), B2 ali riboflavina (1,014 mg), B3 ali niacina (3,385 mg), B5 ali pantotenske kisline (0,469 mg), B6 (0,143 mg), B9 ali folata (50 μg) in pomembna količina vitamina E (26,22 mg). Pomembna je tudi količina vsebovanih osnovnih mineralov, kot je cink, železo, kalcij, magnezij, fosfor in kalij.
Španija, druga svetovna proizvajalka mandljev.
Španska proizvodnja mandljev tako kot v ostalih državah, zelo niha zaradi zmrzali, ki škodujejo cvetenju in kasneje odrevenelosti sadežev. To pa ni problem le v Španiji, ampak pri vseh vodilnih proizvajalkah, kar določuje velika nihanja v ceni mandljev na mednarodnih trgih. Več kot 55 % španske proizvodnje mandljev se nameni za zunanje trge. Prva svetovna odjemalka je Evropska unija in znotraj nje Nemčija, kamor se nameni več kot 30 % španskega izvoza mandljev.